
Държавата ще финансира придобиването на второ висше образование, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, „Има такъв народ“ и „БСП – обединена левица“, съобщава Mediapool.
Сега студентите у нас имат право на така наречената „държавна поръчка“ при придобиването на една бакалавърска, една магистърска или магистърска след бакалавърска и една докторска степен. Придобиването на второ висше образование сега е 100% платено от студентите.
Идеята да отпадне ограничението в закона, за да може държавата да финансира придобиване на втора и следваща образователно-квалификационна степен, дойде от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
В края на март по време на заседание на Съвета на ректорите в Плевен той изложи мотивите зад намерението си:
„Навремето имаше по-малко предлагане на висше образование, но много желаещи. Сега сме изправени пред друга ситуация: имаме сектори, имаме професионални направления, в които имаме, от една страна, ниско търсене, от друга, високи потребности на пазара на труда – инженерно-техническите, природо-математическите, здравни грижи, природо-математически и други“.
Първи да уредят промяната чрез проект за изменение на Закона за висшето образование опитаха депутати от ГЕРБ-СДС. Внесеният в деловодството на Народното събрание документ предлагаше пълна отмяна на забраната, считано от 1 януари 2026 г. Впоследствие обаче вносителите оттеглиха законопроекта си.
На негово място в началото на април беше внесен нов, който предвижда частично освобождаване от платено обучение само за част от специалностите.
Целта на така формулирането изменение в Закона за висшето образование е да се преодолее очакваният бъдещ недостиг от специалисти на пазара на труда от съответните професионални направления. Според депутатите, които предлагат промяната, тя ще засили мотивацията на студентите да се обучават в специалности, към които липсва изявен интерес.
„Според анализите 10% от приема по държавна поръчка всяка година остава нереализиран, като това е предимно в приоритетните професионални направления и защитените специалности“, мотивират предложението си депутатите.
Законопроектът предвижда обучението в тези направления и специалности като втора или следваща образователно-квалификационна степен държавата да финансира от началото на 2026 г.